زبان ها

اخبار تصویری

معرفی مرکز فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی

مرکز فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی دانشگاه تبریز در سال ۱۳۵۰ با نام مرکز محاسبات فعالیت خود را آغاز نمود. با توجه به نیازهای وقت، این مرکز ابتدا کار خود را با یک دستگاه IBMسه دستگاه   1352 و دو دستگاه پانچ شروع نمود. در سال  IBM به امکانات مرکز افزوده شد. دانشجویان تمامی رشته های دانشگاهی در مقاطع مختلف از جمله دانشجویان رشته های فنی و مهندسی، علوم پایه، پزشکی و ... اموری از قبیل ثبت نام و انتخاب واحد را در این مرکز انجام میدادند.

پس از پیروزی انقلاب و در زمان دفاع مقدس علی رغم وجود تنگناها و تحریم ها، امکان انجام کلیه امور آموزشی و درج نمرات و صدور کارنامه بر روی سیستمهای موجود مهیا گشت. با شروع دهه هفتاد و انقلاب تکنولوژی های مخابرات بویژه فعال شدن اینترنت در عرصه جهانی ماهیت فعالیتهای مرکز بر اساس نیازهای روز کاربران تغییر یافت، راهبری امور آموزش به حوزه معاونت آموزشی انتقال یافت و ارائه سرویسهای مبتنی بر شبکه و نیز تأمین نیازهای رایانه ای دانشگاه بر عهده مرکز قرار گرفت . در اواخر دهه هفتاد نام مرکز محاسبات به مرکز کامپیوتر و سپس به مرکز فناوری اطلاعات تغییر یافت و در ذیل حوزه معاونت پژوهشی قرار گرفت. با آغاز دهه هشتاد بزرگترین پروژه تاریخ این مرکز با هدف ایجاد شبکه کامپیوتر با پهنای باند مناسب و پایداری مطلوب در مجموعه دانشگاه تبریز آغاز شد. به لطف تدبیر و درایت موسسین دانشگاه تبریز مجموعه یکپارچه و فضای ایده آل دانشگاه تبریز امکان ایجاد بستری مناسب برای شبکه بر پایه فیبر نوری را فراهم ساخت. پروژه مذکور بیش از دو سال به طول انجامید و ماحصل آن بستری مناسب پایدار و استاندارد بود که با بروزرسانی های متعدد یکی از بزرگترین شبکه های اینترانت کشور را شامل میشود. در انتهای سال ۸۲ بزرگترین شبکه در منطقه غرب و شمالغرب براساس هجده Lan داخلی و بر پایه فیبر نوری با سرعت  1Gb/s در دانشگاه تبریز برقرار شد و امکان استفاده همزمان ۳۰۰۰ کاربر از سرویسهای اینترنت تأمین گردید. به دنبال فراگیر شدن سرویسهای تحت شبکه، همچنین ارائه خدمات مختلف، چالشهای جدیدی در حوزه فناوری اطلاعات در سطح جهان  ظهور کرد. اهمیت ارائه سرویس دائم و پایدار همچنین افزایش مخاطبان و کاربران مرکز موجب گشت تا در سال 1392 با دوراندیشی و نگاه مناسب مسئولین وقت مرکز فناوری اطلاعات به زیر مجموعه حوزه ریاست و تحت نظر مستقیم ریاست دانشگاه انتقال یابد. در سالهای بعد و به دنبال افزایش تهدیدات امنیتی و سایبری ، مرکز فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی، عنوان جدید مرکز شد و در حال حاضر تحت این عنوان به فعالیت خود ادامه میدهید.

در حال حاضر مرکز فناوری اطلاعات مسئول پشتیبانی شبکه ای با بیش از 7۰۰۰ گره فعال و سرویسهایی نظیر اتوماسیون جامع (شامل اتوماسیون مکاتبات اداری پرسنلی و مالی)، وبگاه اساتید، وب سایت دانشگاه، اتوماسیون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، سامانه پست الکترونیکی، پردازش سریع، سامانه مجلات پژوهشی و مرکز برگزاری امتحان تافل و تومر می باشد.

پهنای باند دانشگاه از سال ۱۳۸۵ به mb/s100 و سپس به 200 و در حال حاضر 1.2 گیگا افزایش یافت و بزرگترین سایت دانشجوئی کشور نیز در دانشگاه تبریز در حال فعالیت است.